

Други учени твърдят, че шумерите са дошли от Кавказ и са стигнали в Месопотамия по течението на р. Ефрат. Потвърждение за това са разкопките в Северна Месопотамия и Сирия, където са намерени останки от културата „Урук", открита също и в Кавказ. Вече уточнихме, че заселването вероятно става и от двете посоки. Създателите на шумерската цивилизация са траките и Кимерийците (мизи), носители на културите „Обейд" и „Самара", населявали преди това както територията на днешен Афганистан и поречието на Инд, така и земите на Балканския полуостров (в т. ч. и България).
През III хил. пр. н. е. пелазго-траките владеят земите между Стара планина и Бяло море, както и от р. Струма до Черно море. Оттук те предприемат походи на юг до Пелопонес и се заселват там. Създадени са множество селища, между които Микена и Спарта. В науката пелазгите (познати и като пеларги) са известни като коренното население на южната част на Балканския полуостров. Пелазгите се сочат като най-старото население на територията на днешна Гърция. Те са потомци на митичния Пеласг, син на Зевс, роден в Аркадия.
Историческа хроника за борбата за власт в края на IV хил. пр. н. е. в Горен Египет отбелязва спора между двамата братя близнаци - Египт и Данай, споменат в предишна глава. Победител излиза Египт и Данай е принуден заедно с привържениците му да напусне Египет в посока Либия. Те се заселват в Западна Мала Азия, а по-късно поемат към североизточната част на Пелопонес (от тези данайци произлизат гърците).
Кимерите обитават и Средна Азия. Близо до Памир живеят племената утигури и кутригури, важни съставки на българската народност, на държавите на Кубрат и Аспарух. У Херодот те са познати с имената утии и кутии. А по-късно в историята са известни като хуни (по-точно влизат в състава на Хунската империя). За Прокопий Кесарийски утии (утигури) и кутии (кутригури) също са наследници на кимерийците - един от най-старите народи, който живее северно от Памир.
„Именник на българските кханове" е оригинален, самобитен летопис на българската държавност, неразривно свързан с древната ни история, чиято стойност едва сега започваме да оценяваме. Несъмнено той е свидетелство за здрава културно-историческа народна традиция. Налице е приемственост и единство между другите държави на древните българи (Вавилония, Кушанска империя, Хунска империя, Стара Велика България, Волжка България и Дунавска България).
Саруман белия и първоизточника на думата...
Обща история между българи и скандинавци
Докствирем шегорвичем алабала портокала диломтутом?
Някой ще го преведе ли на български ,че съм си забравил прабългарско-българския речник в прародината Монголия.